Menu Zamknij

Szkolenie psów metodą pozytywną – na czym polega?

Współpraca psa i człowieka, jego właściciela i opiekuna to podstawa pozytywnego szkolenia. Podczas jego trwania, szkoleniowiec skupia się na dobrych, prawidłowych działaniach psa, który jednocześnie zostaje zaznajomiony z zachowaniami, które są pożądane przez człowieka i za które zostaje nagrodzony. Szkolenie psów, eliminuje zachowania negatywne, dzięki czemu właściciel psa może być pewien, że jego pupil nie będzie ich stosował ponieważ nie przynoszą one korzyści.

Jak nagradzać psa?

Podczas szkolenia pozytywnego, pies uczy się, że pojawienie się nagrody uzależnione jest od jego zachowania. Pupil szkolony metodą pozytywną, zaczyna myśleć co zrobić, aby znów zostać nagrodzonym – wykształcone u niego zachowania podczas szkolenia są trwałe i nie zanikają ponieważ nie działa on ze strachu przed karą. Wyobraźmy sobie sytuację, w której to na psie zostaje wymuszone pewne działanie – zaczyna on działać ze strachu, z obawą, że jego zachowanie zostanie skarcone, np. nauka chodzenia przy nodze, kiedy pies wyprzeda człowieka i gdzie karą jest szarpnięcie pupila przez tresera. Nawet jeśli po takim incydencie, treser da mu smakołyk po tym, jak parę razy go szarpnął, to smakołyk nie jest już wtedy nagrodą, a zwykłym karmieniem. W tej sytuacji, nagrodą był już brak kary – czyli ustanie szarpania. Takie zachowania są następstwem szkolenia psa metodą tradycyjną.

Kontakt właściciela z psem – jak nawiązać komunikację z czworonogiem?

Pies wiedząc, że zostanie nagrodzony, sam chętnie ofiarowuje właścicielowi konkretne pożądane zachowania i działania, bo jest to w jego interesie – takiego postępowania nauczyło go właśnie pozytywne szkolenie psa. W tej sytuacji, można mówić o wspólnym celu obu stron, czyli psa i człowieka – cel szkoleniowy jednego z nich, staje się także celem szkoleniowym drugiego. W rezultacie, pies zostaje skutecznie wyuczony raz na zawsze, z radością wykonuje komendy swojego właściciela i współpracuje z nim z własnej woli. Tym samym, człowiek nie musi stosować wobec niego agresywnych działań, aby wymusić na nim posłuszeństwo.

Metoda klikerowa w szkoleniu psów

Odmianą szkolenia pozytywnego jest szkolenie klikerowe (clicker training). Opiera się ono na takim wychowaniu psa, gdzie jego właściwe zachowanie zaznaczone zostaje charakterystycznym dźwiękiem klikiera i nagrodzone poprzez jego pozytywne wzmocnienie – to właśnie kliknięcie klikera jest dla psa znakiem, że robi dokładnie to, czego chce od niego człowiek, i za co zostanie nagrodzony. Nagrodą może być dla niego smakołyk lub zabawa z właścicielem.

Podstawą szkolenia klikerowego jest przekonanie, że zachowanie, za które pies zostaje nagrodzony zostanie przez niego powtórzone. Pies jest zwierzęciem internowanym – oznacza to, że najzwyczajniej w świecie po prostu opłaca mu się robić to, co przyniesie mu korzyści i dlatego szkolenie pozytywne psa klikerem jest skuteczne. Warto również podkreślić, że kliker doskonale sprawdza się jako narzędzia do komunikacji ze zwierzęciem – daje jasny, precyzyjny sygnał, o niepowtarzalnym dźwięku, przez co jest czytelny dla psa.

Gdzie udać się na szkolenie?

W Polsce powstało w ostatnim czasie wiele ośrodków zajmujących się szkoleniem psów. Jednym z nich jest Fun Dog – szkolenie i tresura psów w Warszawie. Miejsce to stworzone zostało przez pasjonatów psich zachowań i od lat zajmuje się profesjonalną tresurą zwierząt. Pracująca w Fun Dog kadra wyróżnia się dużą wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim pasją do swojego zawodu.