Menu Zamknij

Samozamykacze do drzwi przeciwpożarowych – co kupić w 2019?

W wielu dużych obiektach, jak budynki wielorodzinne, czy też zakłady produkcyjne istnieje prawny obowiązek montowania drzwi przeciwpożarowych. Każde drzwi tego typu muszą być bezwzględnie wyposażone w samozamykacze, które odpowiadają za samoczynne zamykanie się drzwi, po wcześniejszym ich otworzeniu. Dobór odpowiedniego rozwiązania nie może być przydatkowy, ponieważ samozamykacz na drzwiach przeciwpożarowych powinien być idealnie dopasowany. Nie jest to również prosty wybór, ponieważ oferta jest bardzo szeroka. Zamykacze dzielą się na: ramieniowe, szynowe i ukryte, a wybór konkretnego modelu uzależniony jest od szerokości oraz ciężaru skrzydeł drzwiowych. Żeby ułatwić zakup, w artykule tym sprawdzamy oferty producentów i doradzamy, jak wybrać idealny zamykacz do drzwi ppoż. w 2019 roku.

Prawny obowiązek wyposażania drzwi w samozamykacze

Polskie prawo nakłada na zarządców i właścicieli większych budynków obowiązek zakładania specjalnych drzwi przeciwpożarowych. Mają one zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia w budynku, a tym samym poprawiać jego bezpieczeństwo. Oczywiście, takie drzwi różnią się swoim wyglądem, a przede wszystkim funkcjonalnością. Muszą odznaczać się wysoką szczelnością ogniową, izolacją termiczną, dymoszczelnością, czy też izolacją akustyczną. Obowiązkowo muszą również posiadać specjalne samozamykacze.

Rodzaje samozamykaczy

Przeglądając oferty producentów samozamykaczy do drzwi znajdziemy tyle rodzajów tego rozwiązania, ile dostępnych jest rodzajów drzwi. Najprostszym i najczęściej stosowanym samozamykaczem są te z ramionami ślizgowymi lub standardowymi. Idealnie sprawdzają się one do zwykłych i lekkich drzwi.

Do większych, a przede wszystkim cięższych drzwi przeciwpożarowych koniecznie należy zastosować inne rozwiązanie. Potrzebny będzie zamykacz o większej sile zamykania, która zagwarantuje skutecznie zatrzaśnięcie drzwi. Zbyt lekki samozamykacz może nie tylko nie radzić sobie ze szczelnym zamykaniem, ale również mało skutecznie chronić przed uchylaniem.

Samozamykacze może różnicować także na podstawie miejsca ich montażu – i tak wyróżniamy samozamykacze zewnętrze i wewnętrzne. Zewnętrzne mocowane są do elewacji budynku, natomiast wewnętrzne samozamykacze stosuje się w ze względu na trudności techniczne związane z montażem.

Jakie firmy produkują samozamykacze do drzwi przeciwpożarowych?

Rynek sprzedaży samozamykaczy bardzo rozwinął się w ostatnich latach. Coraz częściej decydują się na nie, nie tylko właściciele budynków wielorodzinnych, czy też fabryk, którzy są zobligowani do ich stosowania, ale również właściciel domów jednorodzinnych i ogrodów. Wśród najpopularniejszych firm produkujących samozamykacze do drzwi wyróżnić możemy Geze oraz Dorma, które od lat dostarczają klientom wysokiej jakości produkty. Zdobyte w tym czasie doświadczenie, pozwala lepiej doradzać klientom w kwestii wyboru odpowiedniego rozwiązania. Nic więc dziwnego, że oba producenci byli wielokrotnie nagradzani w prestiżowych konkursach branżowych.

Gdzie kupić samozamykacze?

Samozamykacze można bez trudu kupić, zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach. Produkt ten w swojej ofercie mają większe markety budowlane, dystrybutorzy okien, a także wyspecjalizowane firmy zajmujące się sprzedażą zabezpieczeń. Przykładem takiej firmy jest dobre-zamki.pl, która od lat dostarcza klientom samozamykacze, kłódki i wszelkiego rodzaju zabezpieczenia.