Menu Zamknij

Notariusz Lodz – testament notarialny

Chociaż testamentu nie musimy spisywać, to jednak dokument ten pozwala na uregulowanie kwestii dziedziczenia po naszej śmierci. Testament można przygotować w domu, ale najlepiej wybrać się w tym celu do notariusza, aby tam sporządzić testament notarialny. Co warto wiedzieć na jego temat?

W Polsce brak testamentu nie oznacza braku dziedziczenia. Stosuje się wówczas odpowiednie przepisy, które regulują kwestie spadkowe. Gdy jednak przygotujemy testament, wówczas mamy większą kontrolę nad tym, co stanie się z naszym majątkiem.

Aby przygotować ważny testament, należy spełnić określone wymagania. W jego sporządzeniu może pomóc nam także notariusz Lodz czy też w innym mieście. Wówczas otrzymujemy tak zwany testament notarialny.

Czym jest testament tego rodzaju? Czy jego sporządzenie jest płatne? Na te, a także na wiele innych pytań odpowiadają Maciej Krakowiński oraz Magdalena Krakowinska, do których należy kancelaria notarialna w Łodzi.

Notariusz Łódź – czym jest testament?

Testamentem nazywa się rozporządzenie majątkiem po śmierci spadkodawcy. Najczęściej jest on kojarzony z odpowiednim dokumentem, ale warto wskazać, że testament może mieć również formę ustną.

Wyróżniamy różne rodzaje testamentów, na przykład:

  • testament własnoręczny (holograficzny) – musi być napisany w całości pismem odręcznym
  • testament notarialny – sporządzony przez notariusza jako akt notarialny
  • testament allograficzny – ma formę ustnego oświadczenia woli w obecności świadków
  • testament ustny – stosowany, gdy pojawia się ryzyko rychłej śmierci spadkodawcy
  • testament podróżny – spisywany podczas podróży środkiem komunikacji
  • testament wojskowy – przygotowywany przez dowódcę

Aby mieć pewność, że testament rzeczywiście zadziała, najlepiej powierzyć jego przygotowanie i zabezpieczanie specjalistom – najlepszym rozwiązaniem będą zatem kancelarie notarialne Łódź czy w innych miastach.

Notariusz Łódź – testament notarialny

Testament notarialny jest rodzajem testamentu, który przygotowuje biuro notarialne, na przykład notariusz w Łodzi w wybranej przez nas kancelarii. Takie usługi notarialne oferuje obecnie każdy notariusz Łódź i w innych lokalizacjach.

Powierzenie spisania testamentu notariuszowi pozwala nam dochowanie odpowiedniej formy tego dokumentu, a tym samym możemy mieć pewność, że nasza ostatnia wola będzie rzeczywiście zastosowana.

Poprawnie zapisany testament notariusze Łódź mogą przechowywać także u siebie – wtedy dokument jest zabezpieczony przed ingerencją innych osób.

Notariusz Łódź – Notarialny Rejestr Testamentów

Gdy chcemy mieć pewność, że testament rzeczywiście będzie świadectwem naszej woli, powinien być on wprowadzony do odpowiedniej bazy – to Notarialny Rejestr Testamentów.

Notarialny Rejestr Testamentów to baza stworzona przez Krajową Radę Notarialną, która zawiera dane o wszystkich zarejestrowanych przez notariuszy testamentach. Gdy zatem kancelarie notarialne otrzymują testamenty, mają w obowiązku wprowadzić je do powyższej bazy.

Warto przy tym wskazać, że notariusz umieszcza w bazie tylko informację o istnieniu konkretnego testamentu, a nie jego treść. Aby sprawdzić, czy testament został spisany, należy okazać akt zgonu spadkodawcy.

Notariusz Łódź – ile kosztuje testament notarialny?

Gdy chcemy, aby przy przygotowywaniu testamentu uczestniczyła także kancelaria notarialna Łódź albo w innym wybranym przez nas mieście, musimy liczyć się z kosztami. Nie są one jednak bardzo wysokie.

Za przygotowanie testamentu w kancelarii zapłacimy do 50 złotych. W przypadku, gdy testament ma zawierać zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku, wówczas notariusze Lodz pobiorą od nas maksymalną opłatę 150 złotych. Opłaty te wynikają z taksy notarialnej.