Menu Zamknij

Jak skutecznie oczyścić jelito grube?

Co powinniśmy wiedzieć o oczyszczaniu jelita grubego? Dlaczego do tego celu stosuje się siemię lnianie i dlaczego stało się w ostatnim czasie tak popularne? Ważna jest profilaktyka oraz jak najwcześniejsze zapobieganie chorobom. W razie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, trzeba koniecznie udać się do lekarza, który zapozna się z sytuacją i stanem zdrowotnym pacjenta. Na rynku są różne środki na czyszczenie jelit.

Jak oczyścić jelita?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że właśnie w jelitach gromadzą się złogi, masy kałowe, gazy oraz inne toksyny, które niestety bardzo niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Wynika to ze złej diety oraz braku pewnych płynów. To wszystko ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dbanie o układ pokarmowy jest niezwykle ważne. Codziennie trzeba dbać o zdrowe jelita. Gazy jelitowe są dolegliwością wstydliwą. Powstają one z wyniku zachodzenia procesów trawiennych. Na gazy składają się przede wszystkim dwutlenek węgla, azot, siarkowodór oraz metan. Powstają one w procesie fermentacji. Trzeba także wiedzieć, że gazy w jelicie gromadzą się także poprzez połykanie powietrza, gdy spożywamy posiłek oraz w trakcie mówienia. Jeśli mówimy o przewodzie pokarmowym, to musimy wiedzieć, że radzi on sobie świetnie z gazami na dwa sposoby. Pierwszym jest wypychanie powietrza do góry. W takiej sytuacji pojawia się tak zwane „odbijanie”. Drugą metodą jest wydalenie powietrza przez odbyt. Definiuje się to jako „wiatry” lub „gazy”. Te procesy fizjologiczne są naturalne.

W jaki sposób oczyszcza się jelita z kamieni kałowych?

Oczyszczanie jelita grubego to poważna sprawa. Warto skonsultować się z lekarzem i poznać odpowiedź, z czym się wiąże. Efektem siedzącego trybu życia, nieodpowiedniej diety, która jest uboga w błonnik lub też niedostarczania właściwej ilości płynów do organizmu – są kamienie kałowe. Sprawa jest poważna. Takie dolegliwości często pojawiają się u dzieci, starszych osób lub osób z niepełnosprawnością. W jelicie grubym magazynują się zbite masy stolca. Wyglądem przypominają one kamienie. Wydalanie ich sprawia ból. W przypadku, gdy doszło do zatrzymania stolca, wtedy pojawia się problem związany z zaparciem. Gdy osoba nie jest w stanie oddać stolca przez kilka dni, wtedy koniecznie trzeba wykonać wlewkę doodbytniczą. Jest to po prostu lewatywa. Można także zacząć używać środki na przeczyszczenie, takie jak: specjalne syropy lub czopki doodbytnicze. Musimy także pamiętać, że problem z zaparciem może nawracać, dlatego ważne jest długotrwałe wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych. Trzeba pić dużo wody, spożywać rozmaite koktajle owocowe i warzywne, nie powinno się spożywać cukru i glukozy.

Czyszczenie jelit przed porodem

To bardzo ważne dla kobiet w ciąży. Szczególną sytuację, kiedy powinno się oczyszczać jelita u kobiet, nawet jeśli nie mają dolegliwości, jest właśnie poród. Podczas porodu dochodzi o oddania stolca i jest to niekontrolowane. Dla osób będących na Sali porodowej nie jest to żadne zaskoczenie. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się dedykowane środki doodbytnicze. Są nimi lewatywa oraz czopki glicerynowe.