Menu Zamknij

Farby akrylowe do drewna – krótka charakterystyka

Farby akrylowe to jeden z popularniejszych asortymentów jeżeli chodzi o materiały wykończeniowe do zarówno pomieszczeń zamkniętych jakiej przestrzeni otwartych. Farby akrylowe mają tą przewagę nad innymi oferowanymi w tej w tym obszarze że można je używać na wiele rodzajów powierzchni. Popularny akryl jest oparty o żywice poliakrylowe na których osadzone są cząsteczki pigmentum dzięki którym farba ma nadany określony kolor. Do innych ważnych cech farb akrylowych zalicza się to że są to tak zwane farby szybkoschnące. Jest to istotne ze względu na szybkość procesu renowacji danego obiektu. Inną bardzo Ważną cechą tego rodzaju farb jest rozpuszczalność w wodzie. Dzięki czemu są one bardziej ekologiczne niż farby olejne. Po farbach olejnych narzędzia takie jak właśnie pędzla i wałki należy myć rozpuszczalniku organicznym, natomiast farb akrylowych wystarczy tutaj zwykła woda.

Zastosowanie farb akrylowych jest niezwykle szerokie. Farby te nadają się między innymi do pokrywania powierzchni drewnianych. Ten typ farb zachowuje się jednak inaczej niż bejca czy też lazur do drewna. Popularne akryle tworzą bowiem nie prześwitującą jednolitą powłokę o dobrej plastyczności i stabilnie przytwierdzone do podłoża. Natomiast wcześniej wymienione farby tworzą powierzchnię prześwitującą taką przez którą widać słoje drewna.

Jakie elementy drewniane można malować farbą akrylową

Istotne jest to żeby drewno było dobrze przygotowane do nakładania farby. Musi być ono oczyszczone z brudu poprzednich warstw farby lub lakieru z plam tłuszczu. Najlepiej w przypadku drewna posłużyć się to procesem szlifowania. Używając ręcznej szlifierki elektrycznej możemy zdjąć warstwy drewna. Następnie nie która nam się ukaże możemy jeszcze wyrównać papierem ściernym a następnie odpylić. Na tak przygotowaną powierzchnie nakładamy pierwszą warstwę farby akrylowej. Po przeczytaniu kilku godzin – minimalna ilość godzin do zakończenie malowania do malowania następnego jest podana w instrukcji produktu możemy nanosić warstwę następną.

Farba akrylowa dla pomieszczeń i przestrzeni otwartych

Farba akrylowa bardzo efektywny sposób może pokrywać zarówno sprzęty drewniane znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, takie jak drzwi, krzesła, meblościanki, szafy, półki, oraz te wszystkie powierzchnie drewniane które znajdują się na otwartym powietrzu czyli elewacje zewnętrzną domów drewnianych czy małą architekturę ogrodową na którą składają się altanki, krzesła, płoty. Farba akrylowa tworzy bardzo powłokę o bardzo zdecydowanym kolorze bór kolorów jeżeli chodzi o farby akrylowe jest ogromny i i pozwala wielu designerskich pomysłów.

Farba akrylowa – funkcje

Akrylowa farba do drewna spełnia z jednej strony funkcję upiększające zdrowiej strony chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak zmiany temperatury opady promieni UV.

Planując remont swojego domu należy zastanowić się nad rodzajem powierzchni jakie chcemy uzyskać na elementach drewnianych. Inny efekt uzyskamy korzystając z bejcy bądź też lakierobejcy- będzie to efekt naturalnego drewna 0 z widocznymi słojami. Natomiast w wypadku farb akrylowych się powłoka która jest nieprzemakalna – chroni przed właśnie wilgocią, przed opadami. Generalnie przed wodą. Wybór farby do pokrycia powierzchni drewnianych zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Bardzo ciekawym efektem jest zachowanie słoi czyli oryginalnego, naturalnego wyglądu drewna. Natomiast też wiele projektów – również bardzo ciekawych, polega na tym że krycie jest zupełne i wówczas kolor wybrany do danej realizacji jest przedstawiany w sposób zdecydowany.