Menu Zamknij

Deski kompozytowe do każdego domu

Duży taras to marzenie niejednego właściciela domu jednorodzinnego. Konstrukcje tarasowe są dosyć kosztownym przedsięwzięciem. Jest to jednak inwestycja długoterminowa, oczywiście pod warunkiem jeśli do budowy tarasu wykorzystamy materiały najwyższej jakości. Powszechnie używanym surowcem do budowy systemów tarasowych jest naturalne drewno, które nadaje przestrzeni oryginalnego i przytulnego charakteru.

Obok desek drewnianych, deski tarasowe kompozytowe stają rozwiązaniem niezwykle powszechnie stosowanym nie tylko do budowy tarasów, ale również do wykańczania miejskiej przestrzeni użytkowej jak ścieżki parkowe, promenady czy mola.

Specyfika deski kompozytowej

Deska tarasowa wykonana z kompozytu to innowacyjna mieszanka dwóch diametralnie różnych komponentów, które razem tworzą produkt o rzadko spotykanych właściwościach. Za naturalne wykończenie desek na taras odpowiada zawartość drobno zmielonego pyłu drzewnego, który nadaje deskom fakturę do złudzenia przypominającą deski w stu procentach wykonane z drewna, natomiast polichlorek winylu (PCV) nadaje deskom niebywałej odporności na wszelkiego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wartością dodaną desek plastikowych jest ich zdolność do biodegradacji, dzięki czemu stanowią idealne element wykończenia domów przyjaznych środowisku.

Zalety desek kompozytowych na taras

Deska WPC (ang. Wood Plastic Composite) to połączenie klasyki z nowoczesnością, dlatego ma bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie wpasuje się zarówno w nowoczesną architekturę, jak i w bardziej standardowe aranżacje przestrzeni. Dodatkowo, deski tarasowe wykonane z kompozytu polimerowo-drzewnego dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych odpowiadających odcieniom drewna, takich jak orzech, teak, czy mahoń. Wielu producentów oferuje również bardziej nietypowe kolory jak grafit czy czekolada. Deska tarasowa kompozytowa w odróżnieniu od deski drewnianej nie posiada słojów, które charakterystyczne są dla desek z naturalnego surowca.

Ponadto deska PCV to rozwiązanie dla osób, które nie lubią tracić czasu na zbędne czynności. Tarasy drewniane są niezwykle estetyczne, natomiast wymagają stosowania środków, które zabezpieczą jego powierzchnię przed destrukcyjnym wpływem działania wilgoci. Deska tarasowa PCV nie absorbuje wody dzięki powłoce wodoodpornej, która działa jak bariera ochronna. Powłoka chroni strukturę deski przed przenikaniem ciężkich do wywabienia zabrudzeń, które w przypadku desek drewnianych są sporym problemem.

Taras kompozytowy to powierzchnia, która jest w pełni przystosowana do intensywnej eksploatacji. Powierzchnia desek z kompozytu odporna jest na zarysowania, które wyglądają nieestetycznie i naruszają stan techniczny systemów tarasowych wykonanych z innych materiałów. Ponadto, tarasowe deski kompozytowe są powierzchniowo szczotkowane, dzięki czemu udaje się uzyskać fakturę o właściwościach antypoślizgowych. Nie ma znaczenia, czy chodzimy po mokrym czy suchym tarasie, nieregularna tekstura desek kompozytowych chroni nas przed niebezpiecznymi upadkami.

Deska tarasowa – cena

Montaż kompleksowych systemów tarasowych wiąże się z dość dużymi kosztami. Cena, jaką musimy zapłacić za metr kwadratowy paneli kompozytowych to od stu do nawet kilkuset złotych. Jeśli chcemy zaopatrzyć się również w akcesoria do desek kompozytowych, koszt instalacji tarasu kompozytowego dodatkowo wzrasta. W przypadku, gdy samodzielny montaż tarasu jest dla nas rzeczą trudną, należy również zatrudnić profesjonalną firmę budowlaną, która podejmie się tego zadania.