Menu Zamknij

Czy moda powraca? 

Moda ma to do siebie, że jak Fortuna, toczy się kołem. To, co nas zachwycało przemija i zostaje wyparte przez nowe trendy. Dla młodych pokoleń ‚stare’ wydaje się być przeżytkiem, ale mija czas i ta ich ‚nowa’ moda także przemija i staje się przeżytkiem dla kolejnych pokoleń. Jednak co jakiś czas powracają do nas stare trendy. Tak jak obecnie, gdy do łask wraca meblowa moda PRL-u. Meble antyki z PRL-u? Jeszcze nie teraz, ale kiedyś być może. 

Klucz sukcesu mebli PRL-u 

Meble PRL-u, to jedne z najbardziej poszukiwanych obecnie przedmiotów. To, czego rodzice i dziadkowie chcieli się pozbyć jako toporne, obciążone negatywnymi skojarzeniami i wspomnieniami czasów PRL-u, poszukiwane jest przez ich potomków. Dzieci i wnukowie, którzy nie pamiętają tamtych czasów a którym meble w żaden sposób nie kojarzą się negatywnie, poszukują peerelowskich perełek na targach staroci. Coraz więcej ludzi popiera projekt ‚Wysoki Połysk’, który stworzony został na rzecz popularyzacji i promocji minionego designu.  

Stare jest piękne, czyli na czym można zarobić  

Meble, antyki o dużym połysku, odrestaurowane i w dobrym stanie, zdecydowanie znajdą nabywcę.  Podobnie jak szkło prasowane Jana Sylwestra Drosta, którego projekt zyskał sławę w całej Europie. Dawniej mieliśmy w Polsce ogromną ilość jego wyrobów a w dzisiejszych czasach to bardzo wartościowe perełki. Serwisy Krokus czy ceramika Ćmielowska warte są obecnie kilka tysięcy złotych. Podobnie jak krzesła projektu Marii Chomentowskiej, które kiedyś były tak popularne w szkołach. Jeśli posiadamy porcelanę na pewno będzie miała wartość. Produkowano ją bowiem kiedyś eksperymentalnie. Jej rzadkość występowania i oryginalność sprawia, że jest ceniona i poszukiwana w całej Europie.  

Co warto wiedzieć kupując antyki 

Najważniejszą zasadą jest nie kupować wszystkiego. Jeśli jesteśmy kolekcjonerami, wybierać należy przede wszystkim przedmioty oryginalne, w dobrym stanie lub odrestaurowane przez profesjonalistów. Natomiast jeśli jesteśmy lalkami,którzy po prostu chcą urządzić wnętrze swojego domu w starym stylu, wybieramy po prostu to, co nam się podoba. Wystawy staroci typu Targi Rzeczy Ładnych to wydarzenia, podczas których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Są tam zarówno nowsze wyroby jak i perełki starych czasów. Odbywają się też aukcje, gdzie każdy może kupić coś dla siebie.  Przede wszystkim jednak warto odwiedzić własną piwnicę, w której często kryją się takie PRL-owskie skarby. Na pewno babcia posiada w swojej szafie piękną porcelanę lub zastawę stołową, która obecnie może być warta kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak nie chcemy na niej zarabiać, warto zachować te przedmioty, ponieważ takie pamiątki rodzinne to prawdziwy skarb a wartości wspomnień nie kupimy za żadne pieniądze.