Menu Zamknij

Zielona herbata na zdrowie! – dlaczego warto ją pić regularnie?

Dzienne zapotrzebowanie na płyny to 1,5-2 litry. Choć najlepiej zaspokaja nasze pragnienie woda mineralna, to warto sięgać również po inne napoje. Na uwagę na pewno zasługują świeżo wyciskane soki, ale również herbaty, które nie tylko zachwycają smakiem, ale mają wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Dlaczego warto pić zieloną herbatę? Co dobrego może przynieść regularne spożywanie tego napoju?

Gdzie szukać zielonej herbaty?

Zielona herbata to znany i ceniony napój na całym świecie. Przywędrował do nas z Azji, gdzie kultura picia tego naparu jest bardzo mocno zakorzeniona. To jedna z najzdrowszych herbat na świecie,  która ma bardzo pozytywne działanie na organizm człowieka, dlatego bez wątpienia warto ją pić, choć w nadmiarze może szkodzić. Wybór herbat zielonych jest duży, także metodą prób i błędów można znaleźć taką, która będzie odpowiadać nam zarówno pod względem smaku, jak i aromatu. W Polsce znajdziemy japońskie herbaty o delikatnym, słodkim smaku oraz herbaty chińskie, ale nie tylko. Najlepiej udać się do sklepu, który specjalizuje się wyłącznie w sprzedaży herbat, dzięki temu można mieć pewność, że oferowane produkty będą wysokiej jakości.

Jeżeli nie przepadamy za piciem takich naparów, dobrą alternatywą będą naturalne napoje z zielonej herbaty Soti Natural, które mogą z powodzeniem zastąpić napoje gazowane. Go Bio to ekologiczne herbaty bezcukrowe zamknięte w butelkach, mają dobry skład i można znaleźć je w dyskontach typu Biedronka. Oferta Biedronka została jakiś czas temu poszerzona o te produkty.

Właściwości zielonej herbaty

Dobroczynne właściwości napoju z zielonej herbaty są znane i cenione od wieków. To napój bogaty w wiele cennych witamin, mikroelementów typu wapń, potas, miedź, chrom, glin, cynk, selen, fluor, aminokwasy itp. To herbata na odchudzanie, która pomaga spalać tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, doskonale wpływa na trawienie. Taki napój można pić przed treningami, dzięki temu będziemy mieć więcej energii i motywacji do ćwiczeń. Nie można nie wspomnieć również o zastosowaniu zielonej herbaty w celach poprawienia urody. Związki zawarte w herbacie opóźniają procesy starzenia, a ponieważ mają działanie przeciwzapalne, to świetnie sprawdzają się w walce z trądzikiem. Zielony napar zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, szczególnie raka piersi, skóry oraz przewodu pokarmowego. Pijąc 3 filiżanki herbaty dziennie można też przeciwdziałać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, uniknąć zawału serca i udaru mózgu.

Katechiny i polifenole w zielonej herbacie

Katechiny to jedno z najbogatszych źródeł przeciwrakowych. Zawartość katechnin w zielonej herbacie może być różna i zależy głównie od warunków uprawy, pory zbiorów oraz składu mieszanki ziołowej. Wyższy poziom katechin można zaobserwować w japońskiej herbacie typu Gyokuro. Kluczowy będzie też czas parzenia herbaty, im krótsze, tym lepiej, bo uwolni się więcej dobroczynnych związków. Dużo zależy również od jakości herbaty, dlatego nie warto wybierać tych najtańszych, pochodzących z niepewnych źródeł. Naukowcy udowodnili, że katechiny i polifenole hamują wzrost szczepów komórek rakowych.

3 filiżanki dziennie – nie więcej

Chociaż spożywanie zielonej herbaty jest bardzo zdrowie i wiele osób poleca pić ten napar codziennie, to nie można przesadzić z jego ilością. Wypicie 3 filiżanek dziennie w zupełności wystarczy, inaczej skutki mogą być zupełnie odwrotne od zamierzonych. Po wypiciu dużej ilości zielonej herbaty możemy czuć się zmęczeni, za bardzo pobudzeni, rozdrażnieni, nie będziemy mogli się skupić, w dłuższej perspektywie możemy zachorować na anemię. Zdrowa herbata przyjmowana w odpowiednich dawkach doskonale wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.