Menu Zamknij

Usługi kadrowo – płacowe dominującą dziedziną przyszłości?

Czym są usługi kadrowo – płacowe? Czy korzystanie z tych usług jest korzystne i opłacalne dla przedsiębiorstw? Jak rozpoznać dobrą firmę outsourcingową? Na te i inne podobne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

1. Kadry w firmie

W większości firm znajdują się odrębne działy zajmujące się rekrutacją pracowników, wypłatą wynagrodzeń,  ewidencją czasu pracy, prowadzeniem dokumentacji pracowników

 i wieloma innymi złożonymi procesami. Działem, o którym mowa, jest oczywiście dział kadr i płac. Pracownicy należący do podanego działu powinni wykazywać się wiedzą w zakresie prawa pracy. Powinni na bieżąco tę wiedzę aktualizować, szkolić się. Osoby te ponoszą również dużą odpowiedzialność za pracowników. Muszą być sumienne i rzetelne w swej pracy. Potrafić motywować pracowników.

2. Czy łatwo takiego HR-owca znaleźć?

Mimo, że w wielu firmach pracuje takich osób całkiem sporo, często brakuje im wielu kompetencji. Dowodem na to są chociażby rotacje pracowników, zupełnie nieopłacalne dla przedsiębiorstw.

3. Czym więc są usługi kadrowo – płacowe?

Obecnie na rynku wiele firm wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, tworząc kadrę wykwalifikowanych profesjonalistów w zakresie HR. Są to osoby starannie wyselekcjonowane. Posiadają ogromne doświadczenie we wszystkich zadaniach kadrowo – płacowych. W związku z tym, iż pracują w trybie usługowym można się domyślić, że nie brakuje im czasu na doszkalanie. Ponadto pracując dla przeróżnych zleceniobiorców, wykonując coraz to nowe zlecenia, ich zapał do pracy jest stale rośnie.

4. Czy korzystanie z tych usług jest korzystne i opłacalne dla przedsiębiorstw?

Biorąc pod uwagę powyższe, widać wyraźnie, że korzystanie z takich usługi jest jak najbardziej korzystne. Co do opłacalności, zatrudnienie mniejszej ilości pracowników jest ewidentną oszczędnością. Dodajmy tutaj, że nie zatrudniając tych pracowników oszczędzamy nie tylko na płacach, ale również na szkoleniach, których kadry potrzebują stosunkowo często. Co więcej generowanie kosztów niezbędnych do utrzymania stanowisk pracy też nie są znikome.

Oczywiście, wynajęcie firmy świadczącej podane usługi będzie wymagało pewnych inwestycji. Aby podjąć ostateczną decyzję, najlepiej dokonać kalkulacji, co nam się bardziej opłaca i odpowiedź na pytanie gotowa.

5. Jak rozpoznać dobrą firmę outsourcingową?

Bogata oferta. Dobra prezentacja. Doświadczenie. Dobre pierwsze wrażenie to na pewno cechy, które można z łatwością wychwycić. Ponadto warto poszukać opinii, czy to online czy wśród znajomych. Co więcej? Ważna jest jakość współpracy, gdy już do niej dojdzie. Czy wszystko jest terminowe, czy zachowane są zasady budowania dobrych relacji? Czy dobrze czujemy się w tej współpracy.

6. Podsumowanie

Dobrej jakości firma świadcząca usługi kadrowo – płacowe może wykonać  ogrom świetnej pracy. Przy dużym doświadczeniu jej pracowników, przedsiębiorstwa mogą zasilić rzesze doskonale dobranych pracowników. Natomiast w dotychczasowych dostrzec niejednokrotnie skrywany potencjał. Z zewnątrz czasami łatwiej go dostrzec.