Menu Zamknij

Urologia – kiedy potrzebujesz specjalisty

Mnie to nie dotyczy. Ja jestem zdrowy i zawsze będę. Tak myśli większość ludzi gdy pojawiają się rozmowy na tematy związane z chorobami, a już szczególnie chorobami tak intymnymi jak te układu immunologicznego.

Problemy urologiczne mogą dotyczyć każdego

To prawda. Mogą dotyczyć również Ciebie. I możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Niezależnie od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną człowiekiem dorosłym czy dzieckiem, może się okazać, że i  Ty potrzebujesz zainteresować się tematem urologii.

Kiedy należy  zwrócić się do urologa?

Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami dotyczącymi układu moczowego u kobiet oraz układu moczopłciowego u mężczyzn. Do chorób tego układu można zaliczyć: choroby nerek, moczowodów, pęcherza moczowego czy cewki moczowej u obu płci. Co do mężczyzn należy tu jeszcze dodać choroby gruczołu krokowego i jąder.

Objawy chorób urologicznych

Najbardziej charakterystycznym i łatwym do wykrycia objawem problemów z układem moczowym jest krwiomocz. Kiedy się pojawi należy niezwłocznie udać się do poradni urologicznej w celu dalszej diagnozy. Nie zawsze jednak krwiomocz da się zauważyć gołym okiem, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Badania moczu powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, niezależnie od kondycji zdrowotnej, wieku czy płci. Czasami może nam to uratować życie.

Statystyki

Wg badań 30 % Polek ma problem z nietrzymaniem moczu. Ze względu na tak duży udział tej choroby można by mu nadać status choroby społecznej. Jeśli chodzi o choroby śmiertelne dotyczące tego układu to na raka prostaty umiera rocznie 5 tysięcy mężczyzn. Tym samym jest to 3 pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy, a 2 pod kątem zachorowalności. Te statystyki nie budzą złudzeń. Każdy z nas powinien zainteresować się urologią. Nie da się przewidzieć czy faktycznie Ciebie to nie dotyczy.

Grupa ryzyka

Kto znajduje się w grupie ryzyka chorób urologicznych? Każdy kto posiada układ moczowy można by rzec. Zwiększone ryzyko na choroby nowotworowe tego układu występują u osób palących papierosy i pijące alkohol. Co do alkoholu ostatnie badania w jego kierunku wykazały, że żadna jego dawka nie wpływa na ludzkie zdrowie. Więc twierdzenie, że to tylko lampka do obiadu – na zdrowie straciło swą aktualność. Ponadto odkryto, że palenie papierosów w połączeniu z alkoholem zwiększa ryzyko choroby nowotworowej aż 5-ciokrotnie!

Ponadto w grupie ryzyka są również:

  • Osoby, które przekroczyły 40 rok życia,
  • Osoby, u których w rodzinie występowały schorzenia urologiczne
  • Osoby z nadwagą czy otyłością
  • Osoby prowadzące nieaktywny tryb życia,
  • Osoby źle odżywiające się

Czy nadal uważasz, że problemy urologiczne nie mogą Cię dotknąć?

Mam nadzieje, że powyższy artykuł pokazał, że tak naprawdę każdy może zachorować na schorzenie układu moczowego. Bardzo ważna jest regularna diagnostyka i zdrowy styl życia.

Podsumowanie

We współczesnym zabieganym świecie bardzo ciężko znaleźć czas na cokolwiek. Bywa, że nie zjadamy śniadania, ponieważ śpieszymy się. Pamiętajmy jednak w tym  całym zgiełku, że bez zdrowia nasz komfort życia drastycznie spada. Ponadto to życie zaczyna być zagrożone. Dbajmy więc o nasze zdrowie, które jest bezcenne. Opracujmy taka strategią i tak zaplanujmy czas jaki mamy, aby móc codziennie poćwiczyć. Spędzić trochę czasu aktywnie. Wystarczy zwykły spacer. Nie dość, że wpłynie on pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne to także poprawi nasze samopoczucie. Kolejna sprawa to zdrowe odżywianie. Naprawdę nie potrzeba nie wiadomo jak dużo czasu, aby przyrządzać samodzielnie zdrowe potrawy – gorąco polecam. Ostatnia rzecz to badania, warto je wykonywać przynajmniej raz w roku. To niewiele, a może ratować życie.