Menu Zamknij

Czym jest RTG zębów?

Badanie RTG zębów to nic innego, jak prześwietlenie zębów, które niekiedy jest niezbędnego do tego, aby móc wykonać poprawne leczenie. Rentgen jest wykorzystywany w każdej dziedzinie stomatologii, lekarz dentysta może zlecić takie badanie na przykład w celu ustalenia przyczyny dolegliwości na jaką uskarża się pacjent, jako badanie kontrolne albo badanie sondujące przed planowanym leczeniem protetycznym.

Rentgen zębów

Otóż, rentgen zębów łódź to podstawowe wskazanie, jeżeli stomatolog chce wykonać różnego rodzaju leczenie zębów. Badania rentgenowskie dzielą się na zdjęcia punktowe, pantomograficzne, cefalometryczne. Decydując się na wykonanie zdjęcia RTG warto sprawdzić, z jakiego rodzaju sprzętu korzysta specjalista. Niektóre pracownie są lepiej wyposażone, inne mniej. Obecnie z większości klinikach stomatologicznych można wykonać rentgen zębów na miejscu, co jest dużym udogodnieniem. 

Rentgen zębów zleca lekarz stomatolog, najczęściej na takie potrzeby jak leczenia kanałowego, ortodontycznego, protetyki i implantologii. Pamiętajmy, że nie wszystkie osoby będą mogły poddać się badaniu, na przykład kobiety w ciąży.